Vizita në varreza nuk është kurrë diçka e bukur dhe nuk mund ta quash vendin ku prehen të vdekurit si atraksion turistik, por ka disa varre që “hanë bukë veç”.

Galeria e mëposhtme e fotove do ju tregojë se kush janë varret dhe mauzoleumet më të famshme në botë.

Duhen vizituar patjetër!

FOTO GALERI
1/11
1. Taj Mahal, Agra, Indi - Ky mauzole prej mermeri të bardhë u ndërtua në vitet 1632 deri në vitin 1653, me urdhër të perandorit Mughal Shah Jahan për gruan e tij. Taj Mahal është i njohur për kupolën e tij spektakolare 35 metra të gjatë, e gjitha në mermer, ndërtuar mbi varrin e saj. Taj Mahal është monumenti më i famshëm në Indi dhe është pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1983.

Top Channel