Incident i frikshëm në ajër, avioni humb pjesë gjatë fluturimit

14/02/2018 11:17

Një avion i kompanisë “United Airlines”, që po fluturonte nga San Francisco drejt Hauait, u detyrua të bënte një ulje emergjence, pasi motori i tij nisi të shpërbëhej në fluturim.

Pasagjerët e avionit publikuan në rrjetet sociale video dhe foto të motorit të dëmtuar, në atë që e cilësuan si fluturimin më të frikshëm të jetës së tyre.

Drama në bordin e “Boing 777” nisi pasi u dëgjua një goditje e fortë, rreth gjysmë ore para se të ulej në Aeroportin e Honolulusë.

Pilotët dërguan me shpejtësi thirrje për ndihmë dhe kryen ulje emergjence, fatmirësisht pa asnjë pasojë për pasagjerët dhe stafin.

Një prej pasagjerëve, një inxhinier i Google i quajtur Erik Hahad, duket se e rujati mjaft mirë qetësinë, e madje e shfrytëzoi situatën edhe për humor.

Në një foto të postuar në Twitter, ku shfaqet motori i dëmtuar dhe manuali i emergjencave, ai shkruan se në manual nuk parashikohet asgjë e tillë.

Nuk është e qartë pse motori humbi mbulesën dhe disa pjesë të tij gjatë fluturimit, por autoritetet kanë nisur hetimet për të zbuluar shkakun e incidentit, që fatmirësisht përfundoi pas asnjë problem.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel