Valtteri Bottas ka dhuruar spektakël në provat zyrtare të Çmimit të Madh të Brazili duke i ngrirë buzëqeshjen Ferrarit dhe Sebastian Vettel në momentin e fundit.

Kanë mjaftuar 38 të mijtat që finlandezi i Mercedes të regjistrojë “pole position” e tretë në karrierë dhe të zbres gjermanin e Ferrarit në vendin e dytë edhe pse starti do të jetë nga e njëjta linjë me atë të rivalit.

Kampioni i botës Lewis Hamilton i mbylli provat ende pa i filluar. Që në xhiron e tij të parë ai gabon duke përfunduar në muret rrethuese të pistës shenjë kjo që sinjaloi edhe mbylljen e provave për të. Ky aksident do t’i kushtojë startin nga vendi i fundit në garën e Brazilit Lewis Hamilton.

Një ditë më parë, mekanikët e Mercedes u bënë objekt i një kërcënimi dhe grabitje me armë zjarri nga disa persona. Për fat të mirë ky incident nuk pati të lënduar, por zemëroi jashtë mase Hamilton i cili kërkoi ndërhyrjen e drejtuesve të Formula 1. Çmimi i Madh i Brazilit do të startojë ditën e diel në orën 17:00 drejtpërdrejtë në Top Channel.

Top Channel