Basha: Tri çështjet që diskutova me Sekretarin Amerikan

14/02/2016 00:00

Ashtu siç ishte parashikuar, Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry është takuar me kreun e opozitës, Lulzim Basha, pas takimeve që pati në Kryeministri me ministrin e Jashtëm Bushati, si dhe kreun e qeverisë Rama.

Takimi i kryediplomatit amerikan me kryeopozitarin shqiptar është zhvilluar në ambientet e Hotel “Rogner”, teksa Bashën e kanë shoqëruar edhe disa prej deputetëve demokratë, duke nisur me kreun e grupit parlamentar, Edi Paloka, me nënkryetarin e partisë, Edmond Spaho, si dhe Jorida Tabaku e Aldo Bumçi.

Në këtë takim mungonte kryetari historik i PD-së, Sali Berisha, ndërsa besohet që edhe në këtë takim, Sekretari Kerry të ketë theksuar nevojën e miratimit të reformave kryesore në vend, me në krye atë të drejtësisë, si një gur themeli drejt avancimit të Shqipërisë në BE.

“Sfidat e mëdha që e presin Shqipërinë kanë të bëjnë me luftën kundër krimit dhe korrupsionit si parakusht i ecjes së Shqipërisë përpara në rrugën drejt integrimit europian, i forcimit të kapaciteteve të Shqipërisë për të qenë një partnere e denjë e SHBA-së në sfidat e përbashkëta kundër ekstremizmit, por në radhë të parë duke forcuar demokracinë e brendshme. Në këtë kontekst ecim përpara me reforma shumë të rëndësishme si ajo në drejtësi, në përputhje me rekomandimet, standardet dhe normat e pranuara bashkërisht, siç janë ato të Komisionit të Venecias. Çështje kyçe për Shqipërinë është edhe ajo e zgjedhjeve të lira e të ndershme, për të cilën opozita kërkon angazhimin e partnerëve tanë. I jam mirënjohës sekretarit Kerry që ndau kohë edhe për të biseduar me opozitën. Këtë e konsideroj një shenjë të madhe besimi te opozita, te Partia Demokratike dhe i garantojmë se do të bëjmë çdo përpjekje për t’i mbyllur derën oligarkisë dhe për t’i hapur rrugë një demokracie pjesëmarrëse për qytetarët shqiptarë”, deklaroi Basha para mediave.

Top Channel