Spanje, stop spoteve qe favorizojne obezitetin

09/09/2009 10:05

Pakt mes televizioneve spanjolle kunder obezitetit te femijeve.

Asnje televizion nuk do te transmetoje me spote publicitare qe ftojne femijet te konsumojne ushqime jo te shendetshme.

Vendimi eshte marre nga transmetuesit rajonale dhe private, formalizuar ne nje marreveshje me Ministrine e Shendetesise per te luftuar zakonet e keqija te te ushqyerit te femijeve spanjolle.

Statistikat flasin se 19 perqind e minoreneve jane mbi peshe dhe per 9 perqind te rasteve mund te flitet per obezitet.

Faj per kete kane embelsirat, pijet me gaz dhe sheqer, vaktet e shpeshta te prezantuar nga personazhet reale dhe vizatimore se keto lloj asortimentesh i bejne femijet te jene me te gjate, me te forte dhe me inteligjente.

Keto lloj produktesh nuk do te censurohen, por do te jene jashte programeve per femije.

Top Channel