Zogjte, kusherinj te dinozaurve

30/04/2009 21:10

Sipas nje studimi te kryer nga qendra “Beth Israel Deaconess Medical Center” ne Boston, dinozauret dhe zogjte jane kusherinj.

Shkencetaret kane analizuar ekstraktet e kockave te dinozaurve qe kane jetuar rreth 80 milione vjet me pare, duke zbuluar se sekuencat e aminoacideve te Adrozaurit jane shume te ngjashme me ato te zogjve. Keto rezultate jane publikuar ne revisten “Science”.

Ky zbulim konfirmon ate te bere ne vitin 2007 ne nje ekzemplar te quajtur Tiranozaurus rex, perberja e kockave te te cilit kombinonte shume me zogjte e sotem. Mesa duket, pas zhdukjes se menjehershme te dinozaurve, ne Toke nisi nje ere e re evolucioni ku speciet qe filluan te popullojne planetin ishin me te vogla ne permasa.

 

Top Channel