Klinton: Koreja e Veriut te ndale testimet e raketave

17/02/2009 10:00

“Nje prove e mundshme me raketa nga Koreja e Veriut nuk do te ndihmonte ne forcimin e marredhenieve me SHBA”.

Deklarata eshte bere nga Tokio nga sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, qe ndodhet per nje turne ne vendet aziatike.

Diplomatja amerikane ka perseritur oferten per nje traktat paqeje per normalizimin e raporteve dhe nje program ndihmash nese Pheniani do te heqe dore nga planet berthamore. “Nese Koreja e Veriut eliminon programin berthamor, pergjigjja do te jete reciproke”, tha Klinton.

Sipas saj, i takon ketij vendi te lere menjane fjalorin dhe veprimet provokuese, ndersa SHBA dhe vendet e tjera do te shohin me kujdes zhvillimet.

Top Channel