Kongo, mbi 865 civile te vrare nga rebelet

16/02/2009 17:35

Mbi 865 civile kane mbetur te vrare dhe te pakten 160 te tjere jane rrembyer ne Republiken Demokratike te Kongos ne periudhen 25 dhjetor-17 janar.

Denoncimi eshte bere nga organizata Human Rights Watch, e cila ne raportin e titulluar “Masakrat e Krishtlindjeve” ben pergjegjes per vrasjet rebelet ugandeze te Ushtrise se Rezistences se Zotit dhe ben thirrje per dergimin e paqeruajtesve te tjere.

Po sot, agjencia e OKB-se per refugjatet ka bere te ditur se mbi 7 mije kongoleze jane arratisur per ne Uganda qe nga fillimi i vitit per shkak te vales se dhunes qe ka perfshire vendin.

Top Channel