Senati konfirmon Geithner si sekretar te Thesarit

27/01/2009 02:35

Senati amerikan ka konfirmuar kandidaturen e Tim Geithner si sekretari i ardhshem i Shtetit ne administraten e Barak Obames.

Geithner i cili do te kete edhe barren ne perballimin e krizes ekonomike qe ka perfshire SHBA-ne u votua me 60 vota pro dhe 34 kunder.

Menjehere pas votimit te tij presidenti Barak Obama dhe zevendespresidenti Joe Biden kane pershendetur sekretarin e ardhshem te Thesarit.

“Ne keto momente jemi ne sfidat me te medha per ekonomine e vendit tone”, eshte shprehur Geithner gjate votimit.

“Axhenda jone eshte te ecim shpejt ne miratimin e planit prej 825 milione dollaresh per rimekembjen e ekonomise”, theksoi ai

Top Channel