Ekonomia britanike hyn ne recesion

23/01/2009 12:45

Ekonomia britanike ka hyre ne recesion per here te pare pas 18 vjetesh.

Te dhenat e publikuara sot tregojne se prodhimi i brendshem eshte ulur me 1,5 perqind gjate tremujorit te fundit te vitit 2008, ndersa gjate tremujorit te trete te vitit te kaluar ishte regjistruar nje renie prej 0,5 perqind.

Kryeministri Gordon Brown beri thirrje per bashkepunim nderkombetar per te perballuar krizen ekonomike globale. Ai tha se gjate javeve te ardhshme ne SHBA do te miratohet nje pakete e madhe shpetimi per ekonomine dhe vendet europiane po pergatiteshin per marrjen e vendimeve te rendesishme.
 

Top Channel