Armepushimi ne Gaza? Shume larg

13/01/2009 13:30

Duket shume e larget mundesia per vendosjen e nje armepushimi ne Gaza, pavaresisht rezolutes se miratuar nga Keshilli i Sigurimit i OKB-se, javen e kaluar.

Kreu izraelit i mbrojtjes, gjenerali Gabi Ashkenazi, deklaroi se ushtaret po kryejne shume mire detyren e tyre dhe se luftetaret dhe infrastrukturat e Hamas, kane pesuar deme te renda.

“Po ka ende shume pune per te bere”, mesohet te kete deklaruar gjenerali ne Komisionin parlamentar per ceshtjet e jashtme dhe Mbrojtjes.

Sipas tij, ushtria izraelite do te vazhdoje te godase Hamas, derisa te mos hidhet qofte edhe nje rakete kunder qytetit izraelit.

Nderkohe trupat izraelite vazhdojne avancimin e tyre, duke forcuar pozicionet ne zonat periferike te Gaza City.

Ne rruget e qytetit te Gazas eshte duke u zhvilluar nje lufte e ashper pas hyrjes se trupave izraelite.

Militantet palestineze te grupimeve te ndryshme mundohen te rezistojne ndersa aviacioni ka goditur 60 objektiva te reja.
Numri i viktimave mberriti ne 930 ndersa popullsia palestineze ndodhet ne nje situate te renduar humanitare.

Top Channel